A bzaf lnkt ereje
A bzaf segtsgvel a magunk urai lehetnk: ernk megsokszorozdik, mozgkonyabbak lesznk, jobban bzunk majd egszsgnk tartssgban, s tbb ber rnk lesz megvalstani letnk cljait. Felttelezem, azrt tartja kezben ezt a knyvet, mert gy rzi, egszsge hagy nmi kvnnivalt maga utn. Esetleg hamar kimerl, fradtan, sajogva bred, vagy mr nem megy annak a pr flsleges kilnak a leadsa, pedig kzeledik a nyr. Brmi legyen is indoka, valsznleg igaza van: egszsgn valban van mit javtani, s a bzafl kpes elvezetni bennnket egy egszsgesebb, boldogabb lethez.
A bzaf meghosszabthatja az lett
A bzafves s nyers (l) teles trendre val ttrs utn az els dolog, ami fltnik majd, hogy kevesebb alvsra lesz szksg. Bven elegend lesz hat ra alvs – vagy taln kevesebb is – amely mly lesz s zavartalan. Habr sokan nyolc rnl is tbbet alszanak, pihensk nem nyugodt, fel-felkelnek, rjrnak a htszekrnyre s a vcre futkosnak. Ezek az emberek gyakran kimerlten s elgytrt arccal brednek fl.
Alvs kzben a test „nmkdre” kapcsol, kiegyenslyozza s energival tlti fel a sejteket. Idelis esetben egy ngy- vagy hatrs jszakai pihens s lehetsg szerint egy rnyi szundts napkzben bsges idt ad a testnek megjtani s flfrissteni magt. De ha a test tl sok lelmet kap, amelynek ltalban nagy rszt az esti tkezs sorn fogyasztunk el, alvsunk nyugtalan lesz, s kevss pihentet. Sejtjeink minl inkbb elvesztettk az egyenslyukat, ahogy az betegsg idejn gyakran elfordul, annl tbb alvsra lesz szksgnk.
A bzaf s a tbbi nyers tel knny s tiszta, gy tpllja s tiszttja a testet. Ezzel szemben a vrs hs, a sajtok, valamint a cukrozott s flksz lelmiszerek nehezek, s hajlamosak eltorlaszolni s regteni a sejteket. Pr nap bzafl-fogyaszts utn s a nehz, tmt telek elkerlsvel a testben cskken a nagytakarts heve, s egy nap frissen s megjulva brednk fl egy rvid, mly s hbortatlan alvsbl. Ahogy a flhalmozott szemt s trmelk eltvozik, visszatr leternk s magabiztossgunk.
A betegsg visszafordtsa
A bzafl taln a ltez leghatsosabb s legbiztonsgosabb gygyt segdszer. Nem azrt, mert elpuszttja a baktriumokat vagy a rosszindulat sejteket, mint egyes gygyszerek, hanem mert az egsz testet kpes megersteni az immunrendszer tmogatsval. Mg nem ismeretes pontosan, hogyan javtja az immunrendszer llapott. Hatrozott rzsem, hogy gygyt erejnek a kulcstnyezje nem egy vagy kt alkoteleme, hanem sokkal inkbb klnfle kmiai s tprtkek, valamint energetikai tulajdonsgok egyedlll keverke.
A test betegsglekzd kpessgt az immunrendszer hatrozza meg. A bzafl s ms nyers lelmiszerek ennek javtsn keresztl nvelik az eslyt annak, hogy fllkerekedjnk brmilyen egszsggyi problmn. Ezzel szemben a mai gygyszereket csupn egy-kt tnet megszntetsre adjk anlkl, hogy hatkonyan megerstenk a teljes egszsgi llapotot. Valjban egyetlen orvossg sem gygytott meg mg senkit. Hippokratsz, az orvosls atyja ezzel tkletesen tisztban volt. Megllaptsa szerint „a test gygytja nmagt; az orvos csupn a termszet segdje”.
A bzafvet egyedlll tpll s tisztt tulajdonsgai a flevek tnyezjvel kombinlva (errl ksbb beszlek mg) idelis szvetsgess tettk a betegsgek elleni harcban, belertve az olyan bajokat is, mint pldul a szvinfarktus vagy a rknak bizonyos formi, klnsen azok, amelyek cskkentik az immunreakcikat, s gyengtik a testet a mikrobk s vrusok elleni csatban. A bzafvel s ms nyers telekkel egytt mindaz, ami ersti a szervezetet, kivltkpp az immunrendszert, a jlltnket szolglja.
Vdelem a vrosi let rtalmaival szemben
A tudsok egy-egy csoportja nap mint nap kiderti valamely kemiklirl, hogy veszlyes rkkelt anyag, mg a szakemberek egy msik csoportja ltrehoz egy jabbat. A leveg bellegezhetetlen, a vz tl savas s szennyezett az ivshoz, s termfldek hektrjait mossa el a vz vrl vre. Rengeteg vros, mely egykor a kultra s a mvszet ltet eleme volt, lassan hatalmas, zsfolt, elektromos parlagg vlik, ahonnan az emberek jszakra hazameneklnek a klvrosokba. De mg a klvrosokban is ldozatokat kvetel az ipari szennyezettsg, a kipufoggz s a mrgez vegyszerek. gy tnik, amg nem tapasztalunk meg egy nagyobb mrv, krnyezetvdelmi alap technolgiai forradalmat, a szennyezs s a vele jr egszsgi kockzatok megmaradnak.
Szerencsre ltezik sszer mdja a „vrosi rtalmak” elleni harcnak. Bels vdekezkpessgnk megerstsvel megvhatjuk magunkat a krnyezeti veszlyektl. Ha a vd folyamatok hatkonyabban mkdnek, a tdbe s a vrbe jut mrgek nem idznek ott olyan sokig. Hosszan elnyl mrgezseket egy egszsges mj knnyebben tud semlegesteni. Ha kevesebb nehz tel szerepel az trendnkben, a vrnkben emelkedik az oxignmennyisg, s knnythetnk a vrkerings terhein. Utna a szennyezs mr kevsb rint meg bennnket, mint azokat, akik nem gondolnak az egszsgkkel. Mg az is bebizonyosodott, hogy a bzaf meg tud vdeni bennnket mind az alacsony-, mind pedig a magas szint sugrzstl (errl rszletesebben ksbb beszlek mg).
A telekommunikci korban kevesebb dolog maradt ilyen sokig rejtve, mint a bzafl. Br vltoznak az idk, 1940 ta csak az utbbi nhny vben folytattak jelents kutatsokat a klorofillal s a bzafvel kapcsolatban. Az sszes tanulmny, amely rendelkezsemre llt, megllaptotta, hogy a bzaf a szervezet remek tiszttja, ptje, gygytja, vdje s megjtja. Kevs lelem vagy orvossg tartalmaz annyi aktv, l sszetevt, mint a bzaf. Tagadhatatlan tny, hogy a bza- s ms f nlkl az emberi faj nem maradhatott volna fenn. Nem hagyhatjuk kihasznlatlanul a bzaf rendkvli tulajdonsgait: tkletesen biztonsgos, brmilyen mennyisgben fogyaszthat, tovbb knnyen s olcsn beszerezhet.Nagyon eltlozzuk a vitamin- s svnyi kiegsztk krli mrtktelen kvnalmainkat, amelyek radsul mg flrevezetek is. Nincs az a mennyisg, amelyben a kiegsztk, az „ifjsgpirulk” vagy a hormonok meggygytank a gyakori ntht, visszalltank egy nyolcvanves embernek a potencijt, vagy visszaadnk egy kopasz fejnek a hajt. A legtbb esetben ez id- s pnzpocskols, s nagy adagban mg veszlyes is lehet.
Beszljnk nyltan: a mestersges vitamin- s svnyi kiegsztknek gygyszerszer hatsuk lehet: a szkrekedstl s fejfjstl kezdve a vese- s mjkrosodsig klnfle tneteket okozhatnak. Tovbb a hatsuk korltozott sszehasonltva a friss lelmiszerekben tallhat termszetes hasonmsukval. A szintetikus E vitamin pldul kevesebb, mint egytized annyira hatkony, mint a termszetes. A mestersgesen ellltott vitaminokbl s svnyi anyagokbl kevesebb szvdik fl, mint az telekben megtallhat formjukbl. A termszetben minden vitaminja s svnyi anyaga a tpllkunkkal egytt „egy csomagban” jn, hogy biztostsk az optimlis flszvdst s felhasznlst. vmillikon keresztl gy jutottunk hozz a vitaminokhoz, s mg mindig ez a legbiztonsgosabb s legjobb mdja.
A bzaf a nyomelemek s enzimek tucatjait, valamint a vitaminok s svnyi anyagok teljes skljt tartalmazza, belertve a tizenhrom leglnyegesebbet. Tpllkozsilag teljes lelem, mely a laboratriumban l llatokat s az embereket egyarnt elltja a nvekedshez s fejldshez elengedhetetlen tpanyagokkal. Radsul a kutatk semmilyen mennyisgben nem talltk a bzafvet mrgeznek, se llatnl, se embernl. A vitaminok tpllkozsban betlttt szereprl rszletesebben a kvetkez fejezetben szlok majd.
Tpllkozs s fiatalods
A fiatalods folyamattl elvlaszthatatlan a megfelel tpllkozs. Nincs ms mdszer vagy gygykezels, mely ilyen gyorsan, tartsan s teljesen veszlytelenl hoz biztos eredmnyeket. Az eltelt szz v hatalmas egszsggyi fejldse ellenre az let meghosszabbtsnak s a megfiatalodsnak az orvosi vvmnyai rvid idn bell mind elbuktak: egy tlagos frfi csak ngy vvel l tovbb, mint szz esztendvel ezeltti eldje. S mg azt megelzhetjk, hogy elsk kztt hulljunk a srba, az onnan kivezet t megtallsa mr sokkal bizonytalanabb.
Legkzvetlenebbl a helyes tpllkozson keresztl kzeledhetnk a fiatalsg forrshoz, a mrskelt testmozgs s a hathats telek, mint pldul a bzaf s a zld hajtsok flhasznlsval. Sajnos ez a megkzelts erfesztst ignyel, s nem olyan misztikus, mint varzsitalt inni, m az eredmnyek nmagukrt beszlnek.
Magamon tapasztaltam a bzaf csodlatos kpessgt a test hinyossgainak kitltsre s az regeds visszafordtsra. tvenvesen a korai nyugdjazs eltt lltam. Hajam megszlt, a vastagblgyulladsom borzaszt mreteket lttt, emellett egyb gondjaim is voltak a vastagbelemmel, szenvedtem az ertlensgtl, s nem volt kikristlyosodott letclom. A ktsgbeess mellett a termszethez fordultam megknnyebblsrt. Nagyanym szavai, melyekkel gyermekkoromban oktatott, szilrdan lltak az emlkezetemben s az lmaimban.
A megrzs s a jzan rtelem vezetett el a ltez legletdsabb s tpllkozsilag teljes rtk telekkel val ksrletezshez. Ezek nem a hs, a sajt vagy a tojs voltak, ahogy akkoriban a legtbb ember gyantotta, hanem azok az lelmiszerek, amelyek a nap energijt kelepcbe tudjk csalni, s talaktani azt a szervezet szmra. Ezek l telek voltak – vitaminokban, svnyi anyagokban s leterben bvelkedtek inkbb, mint fehrjkben vagy zsrokban. Mg a fehrjk s a zsrok nlklzhetetlenek, tudtam, hogy nem az tlagosan hasznlt nehz alakban s risi mennyisgben van rjuk szksgem.
Tudtam, hogy a zld nvnyekben bukkanhatok r az letenergira fradt s csenevsz testem megfiataltshoz. Charles Ketteringnek s mg pr kutatnak az elkpzelse helyes volt, azonban a kereskedelmi nyoms arra knyszertette ket, hogy tiszavirg-letk nvelse vgett megkeressk a zld nvnyekben lv leter csomagolsnak vagy szintetizlsnak a mdjt, ami lehetetlen vllalkozs.
Rjttem arra, hogy amit a bzafben, a nyers telekben s a testmozgsban rzek, az az, hogy karnyjtsnyira vagyunk a fiatalsg forrstl. Flfedezsem utn huszont vvel a hajam jra teljesen termszetes barna lett. A slyom tartsan tvenngy kil (pp, mint fiatalkoromban), s energim hatrtalan. Az elmlt tz esztendben tlagosan csupn ngy ra jszakai alvst ignyelek, s vek ta nem volt szksgem orvosi elltsra. Munkm kvetkeztben szmtalan eladkrtra megyek a vilg minden pontjra, olykor egyvgtben hnapokra is. Mgis tbb leterm van, mint amennyire gyermekkorombl emlkszem, s nem vagyok mr gyerek hetvenhat vesen. Amire n rakadtam, neked is segthet. De ahelyett, hogy csak a levegbe beszlnk, inkbb vizsgld meg alaposan a mondandmat, s aztn ha mg mindig ksztetst rzel r, prbld ki magad is.
Hosszabb let
Nem grem, hogy a bzaf halhatatlansgot ad, m egyre elevenebbnek rzed majd magad tle, mert a vr tiszttsval s az elhasznld sejtek fiataltsval cskkenti az regeds folyamatt. Az amerikai frfiak pldul tlagosan hatvankilenc, a nk pedig hetvenngy vig lnek. Izraelben, Grgorszgban, Japnban, Nmetorszgban s Ausztrliban ennl tovbb lnek. A holland, izlandi, svd, norvg, dn, francia, kanadai s brit nk mind tovbb lnek az amerikaiaknl.
Azonban az eldeinkkel sszehasonltva hosszabb az letnk. Termszetesen nekik dgvsszel, hnsggel, csecsemkori s gyermekgyas elhallozsokkal volt dolguk. Tbbek kztt Amerikban 1900-ban az tlagos lettartam negyvenht v volt, s 1950-re ez hsz vvel megnvekedett. Az azta eltelt hrom vtized alatt fldi letnk hossza alig vltozott. A baj az, hogy gykeresen megvltoztattuk a tpllkozsunkat. Jelenleg egy tlagos ember mintegy ngy kilogramm vegyi adalkanyagot fogyaszt el vente. Egy jellegzetes mai trendnek az tven szzalka mestersgesen fldolgozott tel. Kevesebb friss zldsget, gymlcst, tbb marha- illetve baromfihst s tejtermket esznk, mint valaha.
A hossz letnek nincsenek igazi titkai. A kulcs az egyszersgben van. Ezt tanulhatjuk meg a pakisztni Hunza, az equadori Vilcabamba s az oroszorszgi Grzia hagyomnyosan magas kor lakosaitl. A legjobb egy klorofillban gazdag, friss zldsgeket, csrztatott gabont, babflket, magvakat, friss gymlcsket s egyb tpll eledeleket bsggel tartalmaz, egyszer trend, kevs llati eredet alapanyaggal (ha egyltaln kell valamennyi). A bzaf hozzadsa egy ilyen egyszer koszthoz olyan trendet hoz ltre, melynek minden vegyszernl, orvossgnl vagy vitamin- s svnyianyag-tartalm kiegsztnl jobban tudja regenerlni a testet.
Gondoljunk csak bele. Juthatunk-e lethez nem l dolgokbl? Ha elltetnk egy vitaminkapszult a fldbe, kihajt-e s ds, l nvnny fejldik-e? Termszetesen nem. Ht akkor hogyan is adhatna letet s energit a testnek ugyangy, mint az l bzaf, a zldsgek vagy a zld hajtsok? ltessk el brmelyikket, s a termfldbl, az esbl s a levegbl j letet hoznak ltre. Vitamin-kiegsztkre szksgnk lehet tmenetileg egy meglv problma kiegyenslyozsra, de az trendben nem helyettesthetik az l teleket.
A bzafben lv leter – ltfontossg tpanyagkszletvel egytt – lltja vissza a test fiatalsgt. Ha megfzd a fvet, mi marad? Egy lettl teljesen megfosztott, puszta anyagvz. Amikor fzzk az telt, tnkretesszk az enzimeit s az leterejt. Nem csoda, hogy gyorsan regednk, satnyulunk, s a kelletnl fiatalabban halunk meg.
let csak letbl szrmazhat. A bzaf, ahogy szpen nvekszik otthon egy tlban, az let s a vitalits esszencija. Egyedlll tpanyagokat tartalmaz, melyeket G. O. Kohler „flelem”-knt azonostott, mert egyedl a fvekben tallta meg ket. Kohler s msok vizsglatai rmutattak arra, hogy a flelem javtja a tpllkozsi hinyossgokat, serkenti a nvekedst s a nvnyev llatoknl megelzi a korai hallt.
Most beszljnk rviden a bzaf klorofilljban lv alkotelemekrl, melyeknek ksznheten a leve mg a legelcsigzottabb testet is kpes megfiataltani.
Bzaf, enzimek s regeds
Az enzimek taln fontosabbak a bzaf minden ms aktv alkotelemnl. A gabonafvekben a sz szoros rtelmben enzimek szzait fedeztk fl eddig. Egy alaposabb tanulmnyozs a jvben ezreket fedhet majd mg fl, hiszen a f enzimek kincsesbnyja.
Ezek az enzimek az trendbe beiktatva ptoljk a testben ellltott, bels enzimeket, meghosszabbtva azok lethosszt. A bzafben elklntett legfontosabb enzimek a kvetkezk: sejtkrm oxidz (citokrm oxidz), mely a megfelel sejtlgzshez szksges antioxidns; lipz, egy zsrbont enzim; protez, a fehrjeemsztst elsegt anyag; amilz, mely megknnyti a kemnyt emsztst; catalz, ami katalizlja a hidrognperoxid vzz s oxignn bomlst a vrben s a szvetekben; peroxidz, amely hasonlan mkdik, mint a catalz, csak a sejtek szintjn; transzhidrogenz, egy olyan enzim, mely segt a szv izomszveteit j erben tartani; valamint a szuperoxid-diszmutz (SOD).
rdekes megjegyezni, hogy amikor ezek az enzimek mennyisgben s erssgben hanyatlanak – ami az regedskor trtnik –, a test egyre kevsb tud elbnni a nehz zsrokkal, a fehrjkkel s a flsleges kalrikkal. Ez felelhet a tlslybl s a korai regsgbl add gondokrt, amelyek manapsg annyi embert gytrnek. Az is emltsre mlt, hogy az enzimek kzl hrom – a citokrm-oxidz, a peroxidz s a katalz – arnylag nagy koncentrciban tallhat meg a normlis vrs s fehr vrsejtekben. Ugyanakkor egy rkos beteg testben a szmuk tbbnyire jelentsen leapad.
Mr lttuk, hogyan segtenek a bzafben tallhat enzimek a bennnk lv szennyezdsek mregtelentsben. Ezenkvl az telek megfelel emsztsben is rszt vesznek. Nmely esetben kpesek voltak a test zsr- s fehrjeflslegnek a „megemsztsre” vagy flbontsra, s taln mg a daganatokat s a cisztkat is meg tudjk semmisteni.
A gabonafvekben tallhat enzimek egyike, a SOD dnt szerepet jtszik a bzaf regedst gtl kpessgben. Tudomnyos krkben jkora figyelmet kapott mint lehetsges antiregsg enzim.
Ettl fggetlenl munkja sorn Dr. Barry Halliwell, a londoni egyetem biokmikusa, Dr. M. Rister a nmetorszgi Cologne egyetemn s Dr. Irwin Fridovich, a duke-i egyetem biokmikusa a test minden sejtjben rbukkant a SOD-ra. A sejtek regedsnek lasstsban betlttt szerepe utn nyomoztak. Rendkvli mdon a SOD mrskelni tudja a sugrzs kros hatsait, gyulladscskkent vegyletknt mkdik, s megelzheti a sejtkrosodst a szvinfarktust kveten vagy irritci esetn. A bzaf a SOD legklnb forrsa.
A SOD az egyensly megtartsa vgett termszetesen is megtallhat minden egyes sejtben, s semlegesti a szintn ott tartzkod szuperoxidok mrgez hatst. Szablyos anyagcsere esetn minden sejt termel szuperoxidot. Mindazonltal amikor a mennyisgk a sejtben megnvekszik, de az annak megfelel SOD nem termeldik, rthatnak a sejtnek, s gyorstjk az regedst.
Sugrzsnak kitett llapot utn vagy nitrognoxid szrmazkok, idegen anyagok (gygyszerek s vegyi adalkok) fogyasztst kveten – melyek tulajdonkppen szennyezik a szervezetet –, tovbb ahogy korosodunk, sejtjeink krl s bell az rtalmas szuperoxidok szma nvekszik. Ezek flhalmozsa ronglja a zsiradkokat, a DNS-t s a sejtek teljes szerkezett. Mint emltettem, a szuperoxid kell bizonyos mennyisgben, viszont a sejtekben jelenlv SOD-nak minden flsleget meg kellene semmistenie. Amikor csekly a SOD-ellts, a sejtek mrgezettek lesznek: elvesztik az nmegjt kpessgket, s id eltt elhalnak. Alapjban vve minl idsebbek a test sejtjei, s minl inkbb rendellenesen fejldnek, annl tbb lesz bennk a szuperoxid.
Mindamellett laboratriumi ksrletekben s klinikai vizsglatokban a SOD biztonsgos s hatkony enzimnek bizonyult, amely megvdhet bennnket a szuperoxidok, a fertzsek, az regeds, a sugrzs, valamint a rossz tel s leveg, vagy a gygyszerek ltali mrgezsek miatt bekvetkez sejtsrlsektl.
|