Mire j a flgyertyzs?
A flgyertya tlcsres, hengerkp alak ksztmny, melynek als vgt szorosan a fl kls halljratba illesztve hasznljk. A fels, szlesebb vgt meggyjtva, az gsh krthatsa miatt szver rvnyesl. A gyertya meggyjtsakor az illolajokban gazdag meleg fst az reges bels rszben spirlvonalban lefel halad, bejut a kls halljratba, s ott fellaztja a lerakdott flzsrt, valamint elernyeszti a halljrat falt.
A meleg leveg azonban felfel szll, ennek ksznhet a szvhats, amely valban vkuumszeren beszvja a lerakdott zsrt s egyb szennyezdseket a gyertya belsejbe (ezt egybknt a kezels vgn a gyertya felvgsval meg lehet nzni). Mivel a fej klnbz regei kzvetetten ugyan, de sszekttetsben llnak egymssal, ez a szvhats megmozdtja az orr mellkregeiben lv gyulladsos vladkokat is, s elsegti a gygyulst.
Az gs elrehaladtval a gyertya hossza rvidl, ezrt a szvhats cskken, ugyanakkor a hhats fokozdik: a pciens egyre nagyobb meleget rez. A gyertya hasznlata utn a fl "lgzse", azaz szndioxid-termelse jelents mrtkben fokozdik a kls halljratban. Ez arra utal, hogy gyertya hatsra jelents anyagcsere-fokozds kvetkezik be, ami a klnbz gyulladsos betegsgek gygytsra serkenten hat.
A kezels egybirnt kifejezetten kellemes, akik kiprbltk, semmilyen kellemetlensgrl nem panaszkodtak, s arrl szmoltak be, hogy hallsuk is lesebb vlt a flgyertyzst kveten.
Mely llapotok kezelsben lehet hatkony a flgyertyzs, s mikor nem szabad alkalmazni?
Alkalmazzk flzgs, flkrthurut, mandulagyullads, ntha, orrmellkreg-gyullads, flbe sugrz flkrnyki fjdalom, flduguls, fejfjs, szdls, hallscskkens (amennyiben flzsr vagy gomba okozza), flvrkeringsi zavarok kezelsben, valamint a nagymennyisg flzsr kitiszttsra is.
Tilos flgyertya-kezelst vgezni gennyes gyullads, mdobhrtya beltets, agyrzkds, korbbi agymtt, koponyaalapi trs, lyukas dobhrtya, daganatos megbetegedsek esetn.
Mire kell vigyzni?
A flzsr nem feleslegesen termeldik a szervezetben. Igen fontos funkcija a dobhrtya mechanikai vdelme, valamint a klnfle krokozk - elssorban baktriumok - megfkezse. ppen ezrt nem szabad tlzsba vinni eltvoltst, flgyertya-kezelst legfeljebb heti rendszeressggel szabad vgezni. A kezels utn 24 rn keresztl fokozottan gyelni kell arra, hogy ne szennyezdjn a halljrat, s vz se jusson a flbe.
A flzsr mechanikus vdszerepe miatt flgyertyzst kveten egy htig nem szabad replni s bvrkodni, mivel az ezekkel jr nyomsvltozsok ersen ignybe veszik a dobhrtya alkalmazkodkpessgt.
|